Göğüs Dolgusu

DOLGU MADDELERİ  GÖĞÜS DOLGUSU

Dolgu maddeleri değişik kaynaklardan elde edilen ve ameliyatsız estetikte en yaygın uygulamalardandır.Estetik dolgu maddeleri kalıcılık sürelerine göre 3 sınıfta toplanır:

1-kalıcı olmayan dolgu maddeleri

a-hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri

Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan, polisakkarit yapısında bir maddedir.Kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir.Hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinde allerjik reaksiyon görülmez.

b-teosyal dolgu maddeleri

Uygulama yapılacak bölgeye göre çeşitleri olan, hyaluronik asit kaynaklı olanlara nazaran daha az yan etkisi olan, hayvansal kaynaklı olmayan dolgu maddelerinden birisidir.

c-juvederm dolgu maddeleri

Hyaluronik asit içerikli Allergan firmasının ürettiği bir dolgu çeşididir.Daha az hidrofilik  olduğundan daha az su tutar ve hastada daha az şişlik ve ödem oluşur.

2-yarı kalıcı dolgular

3-5 yıl arasında etki gösterirler.

a-Radiesse

Allerji yapmayan bir dolgu maddesidir.Özellikle dudak,yanak,elmacık kemiği gibi bölgelerdeki dermişin alt tabakasına uygulanarak oradaki kemiklerin belirginleştirilmesini sağlar.

3- 5-8 sene kalıcılığı olan,tamamen su bazlı bir jel kıvamlı bir dolgu maddesidir. Ameliyatsız göğüs, popo, kalça büyütmede ve bacak eğriliklerini düzeltmede kullanılır. Yani genel anlamda vücut bölgesinde uygulanır.

Hidrofilik jel içeren su bazlı bir dolgu maddesidir.Genel anlamda vücut bölgesinde kullanılır. 4 yada 5 yıl kalıcılığı söylenebilir. Lokal anesteziyle yapılır.Meme, popo, bacak dolgunlaştırmada kullanılır.Herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz.

4-Kalıcı dolgular

a-Bioalcamid

Jel formunda olan ve % 4 alkilimid ve % 96 su içeren kalıcı bir dolgu maddesidir.

b-Artecoll

Enjektabl bir maddedir. Yüzdeki kırışıklıklar vb.  gibi uygulama alanları vardır.Artecoll 1/3 polimetilmetakrilat ile 2/3 denature sığır kollajenden meydana gelir.

Dolgu maddeleri uygulanırken genelde rahatsız edici bir ağrı meydana gelmez. Ama tedbir amaçlı uygulamadan 30-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir. Bazen lokal anestezi gereken durumlarda olabilir.

Dolgu maddeleri genelde enjeksiyon yöntemi ile uygulandığından , uygulama sonrası hafif şişlik olabilir. Tedbir amaçlı buz uygulamak işe yarayacaktır.

Dolgu maddeleri genelde iğneler uygulanarak kullanıldığından, iğneler ne kadar ince olursa olsun gene de hassas ciltlerde morarma yapabilirler. O yüzden tedbir amaçlı kanül denen iğne gibi ince ama ucu sivri olmayan uçlar kullanılarak morluk ve şişliğin önüne geçilebilir.

Dolgu maddeleri uygulandıktan sonra işe ya da sosyal yaşama hemen dönülebilir.

Ameliyatsız meme büyütmede özellikle dolgu maddelerinden ve bu dolgu maddelerinin injeksiyonundan faydalanılır. Dolgu injeksiyonunun Göğüs dolgusunun)avantajları arasında  ameliyatsız olması, illaki genel anestezi gibi hastane ortamı şartlarına ihtiyaç olmaması, iyileşmek için belli zamana ihtiyaç olmaması, hastanın sosyal yaşamına hemen dönebilmesi  ve de kolay uygulanabilmesi sıralanabilir.Göğüs dolgusunun<dezavantajı ise kalıcı olmaması,  belli bir kalıcılık süresinin olmasıdır. Dolgunluk beklentisiyle maliyet orantılı bir şekilde artmaktadır.

Hidrofilik jel  dolgu uygulaması yapılırken uygulama kanül yardımıyla meme altı katlantı izi içine veya meme dışı kadrandaki hatta yapılır.Uygulama sonrası herhangi bir iz kalmaz.

Özellikle iş gücünden geri kalmak istemeyen hastalarda, silikon protez istemeyen hastalarda ve ameliyat olmak isteyen hastalarda tercih sebebidir diye bilinir…

Recent Posts