Yanak Dolgusu

Yanak ve elmacık kemiği dolgusu aslında estetik uygulamalarda en çok tercih edilen alanlar arasında yer alır. Sonuç olarak yüzünüze ilk baktığımızda bir bütünü algılarız. Bütünün daha güzel görünebilmesi adına da yanak ve elmacık kemiği dolgusundan yararlanırız. Bu dolgu yönteminde hyalüronik asit kullanılmaktadır. Zaten bu asit ile yapılan uygulamalar oldukça tercih edilen ve de kesin çözüm veren uygulamalar arasında yer almaktadırlar.

Biz de sağlık merkezimizde yanak dolgusu uygulaması kullanmaktayız. Genç yaşta diri ve dolgun olan yanaklar yaş ilerledikçe artık yer çekimine yenik düşerler ve de hacim kaybetmeye başlarlar. Eğer siz de yanaklarınızın dolgun  ve düzgün görünmesini istiyor iseniz bu uygulamadan yararlanabilirsiniz

Yanak Dolgusu Nedir?

Kadınların estetik görünümlerinde en önemli noktalardan biri yüz bölgesidir. Tüm mimiklerin, yüz ifadelerinin yüz bölgesinde olduğu düşünülürse yüz bölgesinde oluşacak herhangi bir deformasyon tüm ifadeyi değiştirmekte ve kişiler bu konuda oldukça hassas olabilmektedirler.

Kadınların estetik konusundaki bu kaygıları başladığında sadece ülkemizde değil tüm dünyadaki kadınlar için estetik çözümler hayat kurtarmaya başlar.

Yanak dolgusu tek başına düşünülmemeli bunun yanında elmacık kemiği üzerinde de deformasyonlar ya da küçültme, daha belirginleştirme gibi işlemler yapılacaksa aynı anda yüz biçimine orantılı şekilde uygulanmalıdır. Yüz estetiği dendiği zaman yanak dolgusu, dudak dolgusu, burun dolgusu gibi kavramlar bir arada düşünülmeli ve yüz biçimine uygun şekilde uygulanarak daha sonradan herhangi bir sorun çıkmamalıdır.

Yanak dolgusunda hangi dolgu maddeleri kullanılır?

Cildin kendi yapısında olan hyalüronik asit zamanla elastiki yapısını kaybetmeye başlar. Vücudun kendisinde bulunan bu madde sayesinde yanak dolgusunda da hyülüronik asit bazlı solüsyonlar kullanılarak kişinin herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemesi sağlanır. Vücuda tam uyum sağladığı için genel olarak yüz dolgusunda yani parçalara ayrılırsa burun dolgusu, yanak dolgusu, dudak dolgusunda hyalüronik asit bazlı solüsyonlar kullanılması tercih edilir.

Çoğu zaman hyülüronik asit bazlı solüsyonlar dışında kalsiyum hidroksiapatit içeren ve kalıcılığını bir yıldan daha uzun süre devam ettiren dolgu maddeler de kullanılabilir. Ancak vücuda daha kolay uyum sağladığı için hyalüronik asit daha çok tercih edilmektedir.

Anestezi olarak ne kullanılır?

Yanak dolgusu işlemlerinde genel olarak lokal anestezi kullanılır. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlemin kısa olması ve herhangi bir kesi müdahalesine gerek kalmadan yapıldığı için kişi günlük yaşamına kolaylıkla dönebilir. Tek yapılması gereken uygulama yapılan bölgeye hafif dokunuşlarla masaj yapmak ve ağır spor egzersizlerine birkaç gün ara vermektir.

Yanak dolgusunun tehlikesi var mıdır?

Yanak dolgusu, dudak dolgusu ya da kısaca yüz bölgesine dolgu yaptırırken muhakkak konunun uzmanı tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Dolgu maddesi ile yapılan uygulamaların doktorlar tarafından yapılması uygundur. Bu kişilerin dışındaki kişilerin yapması yanlıştır. Çünkü dolgu maddelerinin hangi bölgelere hangi dozlarda verilmesi gerektiği çok önemlidir. Bu dozlar az veya çok oranda verilirse kişinin yaptırdığı dolgu kendisine yarar yerine zarar verecektir. Yüz bölgesi görünen bir bölge olduğu için de kişide istenmeyen görünüme sebep olur.

Yanak dolgusu konusunda tecrübeli kişilerce yapılırsa oldukça güvenli işlemlerdir. Tek yan etkisi hafif derecede kızarıklık ya da şişlikler oluşabilir. Bu yan etkiler de kendiliğinden 3-4 gün içerisinde yok olur.